Background-image
Partners
Speedo
Lawrence+Swim+School%2C+LLC
Missouri+Valley+Swimming
Bob+Florence+Contractors+Inc.
Holiday+Inn+Holidome+Lawrence
USA+Swimming
Central+Zone
The+Underground+Lab
Surgical+Clinic+of+Ottawa
AAAA+Senior+Circuit
Sponsors
Ad Astra Starts Championship Season on High Note

 

MAL Championships

 

With 60 swimmers competing for Ad Astra, we had a strong showing in Lawrence.

 

For some swimmers this was their last meet of the season- all the hard work they put in over the 6 months paid off! One interesting fact for the weekend was that all 14 and under swimmers went at least a best time and several swimmers swam all personal best times!

 

The relays were a highlight of the weekend for AAAA. It was great to see Ad Astra having multiple relays. We were able to have relays in all ages and gender.

 

Brand New Division 1 and Division 2 Times:

 

Kiran Cordes- Division 2 time in 50 Free

Elijah Florence- Division 1 time in the 100 fly and 200 fly

Lanie Whitehill- Division 1 time in the 50 breaststroke

Ava Cormaney- Division 1 time in the 100 breaststroke, Division 2 in the 200IM, D2 in the 200 Free

Morgan Jones- Division 1 time in the 500 Free

Evan Eskilson- Division 1 time in the 500 Free and Division 1 time in the 400 IM

Oliver Tillinghast- Division 1 time in the 500 Free and Division 2 time in the 200IM

Brittan Archer- Division 2 time in the 400 IM

Darian Gordon- Division 2 time in the 100 Free

Justin Lee- Division 2 time in the 100 Breaststroke

Adin Florence- D2 time in the 200 Free

 

Matt Reimer and Kiran Cordes were the swimmers of the meet. These two athletes were always smiling, cheering on their teammates, and swam all best times. They had great spirits the whole weekend.

 

The following are those that finished in the Top 8:

 

Brittany Archer

400 IM- 8th

 

Lauren Amrein

100 Breast-7th

 

Miranda Rohn

100 back- 5th

 

David Christie

50 Free- 3rd

200 Free- 1st

100 Fly- 2nd

 

Megan Dailey

200 Breast- 7th

 

Cierra Campbell

50 Free- 4th

100 Fly- 5th

200 IM-4th

 

Elijah Florence

200IM- 5th

200 Fly- 2nd

100 Free- 8th

100 Fly- 7th

200 Free- 6th

 

Stephen Johnson

100 Back- 1st

100 Fly- 1st

200 Medley Relay- 2nd

200 IM- 1st

200 Free- 1st

100 Breast- 4th

50 Free- 1st

 

Janet Stefanov

200 Free Relay- 1st

200 Free- 4th

50 Free- 5th

100 IM- 6th

 

Claire Campbell

200 Medley Relay- 1st

100 Free- 1st

100 Back- 1st

200 Free Relay- 1st

100 Breast- 2nd

50 Free- 1st

 

Marian Frick

200 Medley Relay- 1st

 

Hobbs Herlihy

50 Free- 7th

 

Cadence Chang

200 Free Relay- 3rd

 

Christopher Berry

200 Free Relay- 1st

200 Medley Relay- 2nd

 

Evan Dusselier

200 Free Relay- 1st

200 Medley Relay- 2nd

 

Evan Eskilson

100 Fly- 1st

100 Back- 1st

50 Free- 5th

200IM- 1st

200 Free Relay- 1st

500 Free- 2nd

400IM- 3rd

 

Benjamin Stallbaumer

100 Back-6th

100 Free- 6th

100 Fly- 5th

100 Breast- 3rd

200IM- 6th

200 Free Relay- 1st

50 free- 7th

 

Daniel Christie

200 Free Relay-1st

50 Free- 5th

200 Free- 3rd

100 Fly- 4th

 

Ainsley Krug

50 Free- 4th

100 Breast- 8th

200 Free- 3rd

200 IM- 3rd

200 Free Relay- 1st

100 Fly- 7th

100 Free- 5th

200 Medley Relay- 1st

 

Ava Cormaney

200 Medley Relay- 1st

100 Free- 8th

200IM- 6th

200 Free Relay-1st

200 Free- 6th

100 Breast- 6th

100 IM- 5th

 

Adin Florence

200 Free Relay- 2nd

 

Morgan Jones

200 IM- 7th

200 Free- 7th

 

Tyler Jones

200IM- 8th

200 Free Relay- 2nd

 

Payton Krug

50 Free- 2nd

50 Breaststroke- 2nd

200 Free- 2nd

200 Free Relay- 3rd

50 Fly- 2nd

100 Free- 5th

50 Backstroke- 3rd

 

Kara Krannawitter

100 Breaststroke- 3rd

 

Oliver Tillinghast

100 Free- 4th

200 Free Relay- 1st

200 Free- 6th

500 Free- 3rd

200 IM-7th

400 IM-6th

 

Kathryn Bach

100 Fly- 6th

 

Grace McCalla

100 Fly- 5th

50 Free- 6th

 

Mary Reed-Weston

100 Breaststroke- 4th

200 Breaststroke- 2nd

400 IM- 5th

200 Free- 4th

50 Free- 2nd

100 Backstroke- 4th

 

Simone Herlihy

100 Backstroke- 3rd

100 Free- 2nd

200 Back- 4th

200 Free- 7th

 

Abigail Frye

100 Backstroke- 8th

100 Fly- 3rd

 

Darrain Gordon

200 Free Relay- 3rd

200 IM- 7th

 

JT Amrein

50 Backstroke- 3rd

50 Fly- 3rd

 

Lanie Whitehill

200 Free Relay- 3rd

50 Fly- 8th

50 Breaststroke- 4th

50 Free- 8th

100 IM- 7th

 

Emily Venters

100 Fly- 2nd

100 Free- 3rd

50 Free- 5th

100 Breaststroke- 2nd

400 IM- 2nd

200 Free- 1st

 

Noah Florence

100 IM- 2nd

50 Breaststroke- 1st

200 Free- 1st

200 IM- 1st

200 Freestyle Relay- 2nd

50 Backstroke- 7th

100 Freestyle- 4th

 

Josh Florence

100 IM- 1st

50 Free- 3rd

100 Breaststroke- 1st

200 Free Relay- 1st

200 IM- 2nd

200 Medley Relay- 2nd

100 Fly- 2nd

100 Free- 1st

 

Lucy Sirimongkhon- Dyck

200 IM- 3rd

100 Backstroke- 2nd

50 Free- 7th

100 Fly- 7th

 

Sydney Sirimongkhon- Dyck

100 Breaststroke- 1st

50 Free- 1st

100 Free- 1st

 

Riley Sirimongkhon- Dyck

50 Breaststroke- 6th

200 Free- 5th

200IM- 5th

200 Free Relay- 2nd

100IM- 5th